Často kladené dotazy

Dotazy a odpovědi

Paradentóza je pokročilé stádium zánětu dásně a dalších tkání, které drží zub na svém místě. Je to bakteriální infekce, která dlouhou dobu probíhá nepozorovaně. Kromě dásní parodontóza likviduje vlákna spojující povrch kořene s dásní a také kost, která zaručuje stabilitu zubu. Celý tento systém je při parodontóze postižen, a proto parodontóza často končí ztrátou celého zubu.
Zavedení dentálních implantátů je prováděno v místním znecitlivění (anestesii) a je nebolestivé.

Oba druhy výplní mají své výhody a nevýhody, vždy záleží na konkrétní situaci. Amalgám je tradiční materiál, který není tak citlivý na preciznost zpracování. V zubu drží mechanicky (zaklíněním za podsekřivé okraje zubu). Proto se amalgám nehodí pro příliš malé kazy, kde je nutné kvůli tomu, aby výplň držela, vrtat více (zbytečná ztráta zdravého zubu) ani pro příliš velké kazy, kde hrozí odlomení oslabených hrbolků. Je bezpečný u kazů, které zasahují hluboko pod dáseň. O zhotovení amalgámové výplně též uvažujeme u pacientů, kteří mají dlouhodobý problém s dosažením optimální ústní hygieny. Stříbro obsažené v amalgámu totiž zpomaluje množení bakterií v zubním povlaku.

Bílé výplně jsou dvojího druhu: 1. kompozitní a 2. skloionomerní.

Kompozitní výplně jsou vysoce estetické (na pohled nepoznáte, že zub je spravován). Do zubu se " lepí" (mikromechanická vazba), v tomto kroku nesmí do spravovaného zubu natéct sliny, proto používáme kofferdam (gumovou blánu, která odděluje spravovaný zub od zbytku úst). Kompozitní výplně neobsahují žádné antibakteriální látky, je tedy nutná dobrá dentální hygiena. Většinou doporučujeme návštěvu dentální hygieny 1x za půl roku. Kompozitní výplně jsou vhodné pro sanaci menších kazů. Výplní nahrazujeme pouze zkaženou a velmi oslabenou část zubu, neodstraňujeme žádné zdravé zubní tkáně. Tyto výplně jsou také vhodné pro kazy většího rozsahu, kde je fotokompozitní materiál schopen do jisté míry svázat oslabené hrbolky a nehrozí tak odlomení. Skloinomerní výplň je vhodná zejména do dočasného chrupu. U dospělých ji považujeme za dlouhodobě provizorní. Používáme ji především díky některým výhodným vlastnostem. Obsahuje fluoridové ionty, a tak pomáhá mineralizaci zubů a částečně chrání proti zubnímu kazu. Není tolik citlivá na techniku zpracování a rychle tuhne, proto je možné výplň dát i do zubů, kde se při sanaci obtížně zajišťuje sucho. Estetické i mechanické vlastnosti jsou horší než u fotokompozitní výplně.